Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Daně a co za ně?

25. 03. 2016 19:24:16
Daňové přiznání a co si kupujeme za naše daně? Platíme si armádu a členství v EU a NATO, žádejme tedy ochranu evropské civilizace

Je konec března a zase odevzdáváme daňové přiznání. Kolik nás stojí služby našeho státu a co za své peníze dostáváme? Naše patnáctiprocentní daň z příjmu není ani patnáctiprocentní, protože je ze superhrubé mzdy, ani rovná. U nízkopříjmových skupin ji zkreslují odečitatelné položky a u lidí s vysokými příjmy solidární daň. Ale tím to nekončí, musíme přičíst další daně. Byť se jmenují zdravotní a sociální pojištění, nejsou pojištěním, které bychom si mohli (a nemuseli) zvolit, a kde bychom si mohli vybrat parametry, ale povinnou jednotnou daní. A našimi poctivě zdaněnými penězi platíme při každém nákupu DPH, někteří z nás spotřební daně nebo daň z nemovitosti a skoro všichni každý měsíc daň z vlastnictví rádia a televize. Tento výčet určitě není úplný, ale o to nejde. Den daňové svobody se u nás pohybuje v posledních letech kolem poloviny června, letos připadne podle Delloite[1] na 20. 6. 2016, což znamená, že skoro půl roku pracujeme na stát.

Až do začátku dvacátého století se po staletí, spíše tisíciletí, běžně odváděly daně ve formě desátků a ještě před první světovou válkou nepřesáhly patnáct procent. A přitom země a jejich panovníci udržovali schopnou armádu a v případě ohrožení věděli, jak ji použít.

Co si dnes za své daně kupujeme? Přebujelou byrokracii, spoustu nepotřebných úředníků doma i v evropských institucích, kteří, aby obhájili svou pozici, řeší, zda nám dovolí nakupovat o svátcích, kouřit na zahrádkách soukromých hospod, nebo jak se smí jmenovat "Tuzemský ..." a "Pomazánkové .....".

Dřívějším panovníkům záleželo na tom, aby svou říši nebo zemi uchovali pro další generace, a tím fakticky ochraňovali i své poddané. O co jde dnešním voleným takzvaným elitám? Udržet se u moci co nejdéle? S každým vycházet po dobrém? Klást věnce, zapalovat svíčky, svolávat mezinárodní summity a nad plnými talíři určovat, co si politicky korektně smíme myslet?

V klidných dobách se nám zdá, že platit daně na mocenské silové a represivní složky (policii a armádu) je zbytečné a že by daně byly lépe využity ve školství, zdravotnictví nebo kultuře. Ale abychom si naši kulturu zachovali, žádejme od našich politiků doma, v EU i v NATO, aby za naše daně hájili naši evropskou civilizaci založenou na liberálních hodnotách respektujících antické, židovské, křesťanské kořeny i ateisty.

Je na čase nejen zastavit invazi nepřátelských kultur, jejichž ideologie je neslučitelná s hodnotami zakotvenými v Listině základních práv a svobod, ale také nenechávat v Evropě ty, kteří nás chtějí zničit. Naši předkové to v 17. století u Vídně dokázali s mnohem menšími zdroji, i když z posledních sil. Kolik času zbývá Evropě?

Věřme, že až se budou naše daně využívat smysluplně, lidé je budou přiznávat o něco ochotněji.

[1] https://www2.deloitte.com/cz/cs/pages/about-deloitte/articles/cze-tz-den-danove-svobody-letos-pripadne-na-20-cervna-2016.html

Autor: Radka Johnová | pátek 25.3.2016 19:24 | karma článku: 29.28 | přečteno: 697x

Další články blogera

Radka Johnová

Zvůle monopolu aneb Česká pošta buzeruje

Česká pošta nerespektuje platný český zákoník a neuznává úředně ověřenou generální plnou moc. Zmocněnci písemnost nevydá. Mohou být předpisy pošty nadřazené zákonu?

23.3.2017 v 8:17 | Karma článku: 24.95 | Přečteno: 746 | Diskuse

Radka Johnová

Inzerát pravicového voliče

Pravicový volič ze střední třídy hledá volitelnou politickou stranu pro nadcházející parlamentní volby.

12.2.2017 v 23:30 | Karma článku: 28.91 | Přečteno: 592 |

Radka Johnová

Máme na to? Kolik stojí bezplatné vysokoškolské vzdělání?

Je spravedlivé bezplatné vysokoškolské vzdělání? Komu pomáhá, když za peníze daňových poplatníků studují v Česku cizinci (i mimo zemí EU)? Dejme stejnou částku do státních stipendií a budeme mít kontrolu nad využitím prostředků.

21.3.2016 v 0:18 | Karma článku: 25.89 | Přečteno: 835 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Václav Vysušil

Opravdu nám chybí absolventi s maturitou?

Opravdu nám chybí absolventi s maturitou, nebo je to jen politické zadání? Ano, je to politické zadání. Nesmyslné a krátkozraké.

17.8.2017 v 23:57 | Karma článku: 11.59 | Přečteno: 152 | Diskuse

Richard Siemko

Myšlenky ještě nikoho neobživily

"Naše myšlenky jsou s obětmi", můžeme číst z titulku na idnes. Horší pokrytectví jsem ještě od světových politických lídrů neviděl.

17.8.2017 v 22:43 | Karma článku: 29.53 | Přečteno: 454 | Diskuse

Alena Kulhavá

Zpráva z cesty: Rozdíl mezi Čechy, Němci, Tyroláky a Italy

Každý rok se nejen o prázdninách setkávám s lidmi západní Evropy. Můj "druhý domov" je Jižní Tyrolsko, kde mám řadu přátel, kamarádů a známých. Na to navazuje Itálie a Německo.

17.8.2017 v 19:02 | Karma článku: 15.34 | Přečteno: 796 |

Tomáš Vodvářka

Řekni heslo, nebo jsi synem smrti!

Jednou z charakteristik dnešní doby jsou hesla. Ne ty na předvolebních plakátech, ty jsou k smíchu či pláči. Ale ta, kterými se prodíráme na internetu.

17.8.2017 v 18:47 | Karma článku: 17.41 | Přečteno: 348 | Diskuse

Jan Pražák

Růžové pilulky na holčičky a modré na kluky

„Chcete si splnit dávný sen všech rodičů a zvolit pohlaví svých potomků? Kupte si Genderin!“ Těmito slovy nás bude již brzy vyzývat z billboardů, z televizních a z internetových reklam usměvavá tvář věhlasného profesora Moritese.

17.8.2017 v 17:47 | Karma článku: 7.62 | Přečteno: 240 | Diskuse
Počet článků 5 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 768

Radka Johnová (1958) absolvovala VŠE v Praze (Ing., PhD.) Profesně se věnuje art marketingu, přednášela na VŠE, FF UK a na řadě zahraničních univerzit. Sleduje politiku a (právě proto) nikdy nebyla členkou žádné politické strany. Nemá ráda cenzuru, a to ani pod eufemistickým názvem politická korektnost. Mezi její koníčky patří kultura, poznávací cestování, četba, plavání, tenis a lyže. Je patriot Prahy 6, podílí se na činnosti spolku Veleslavín - Vokovice k životu. Blog se zaměřuje na témata školství, spotřebitelského chování, na antimarketing jako kurs sebeobrany zákazníka a na aktuální lokální i globální hospodářsko-politické problémy.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.