Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Máme na to? Kolik stojí bezplatné vysokoškolské vzdělání?

21. 03. 2016 0:18:15
Je spravedlivé bezplatné vysokoškolské vzdělání? Komu pomáhá, když za peníze daňových poplatníků studují v Česku cizinci (i mimo zemí EU)? Dejme stejnou částku do státních stipendií a budeme mít kontrolu nad využitím prostředků.

"Každý desátý vysokoškolský student je cizinec. Školám to pomáhá", uvádí titulek článku z 12. března 2016 na iDnes[1], ze kterého vyplývá, že zahraniční studenti na českých veřejných vysokých školách studují zadarmo, tedy za peníze českých daňových poplatníků, pokud studují v češtině. Překvapivě se to netýká jen studentů z jednotného trhu Evropské unie, ale i studentů ze všech ostatních zemí, umožňuje to vysokoškolský zákon.

Vypadá to, že za univerzity lobbuje sám Tonda Blaník. Argument některých představitelů vysokých škol, že „kdyby nerostl počet zájemců především ze Slovenska a postsovětských zemí, celkový počet studentů na ČVUT by mohl klesat"[2]je možná pravdivý, ale rozhodně není důvodem, proč někomu platit jeho budoucí konkurenční výhodu na trhu práce. "Univerzity shodně tvrdí, že zahraniční studenti jsou pro ně velkým přínosem, a to nejen z finančního hlediska..."[3], ale o peníze jde vždycky až v první řadě. Nepolemizujme ani o Slovácích ani o studentech z dalších zemí EU, neboť v nich platí stejné podmínky pro domácí i pro naše studenty recipročně, ale o účelně vynaložených omezených zdrojích.

Nebylo by spravedlivější zavést tržní školné s tím, že by stát resp. Ministerstvo školství vypsalo státní stipendia a stanovilo si podmínky pro jejich udělení? Těchto stipendistů by mohl být stejný počet jako nyní, ale tok peněz by dostal jasná pravidla.

Navrhuji podporovat jen dobré studenty, kteří si plní své povinnosti a studují v řádných termínech a současně se zaváží po určitou dobu pracovat resp. odvádět daně v ČR. (A za takových podmínek je i zahraniční student, státní stipendista, přínosem.) To neznamená, že by absolventi nemohli po určitou dohodnutou dobu získávat zkušenosti v zahraničí, ale kdyby tam chtěli zůstat trvale, nebo tuto dobu překročili, museli by své vzdělání vyplatit. Takové částky by se vrátily do stipendijního fondu na podporu dalších studentů.

Stát by tím zároveň získal větší možnost rozhodnout se, jaké obory jsou pro něj prioritou (např. technické a technologické obory), a tam by podpořil více studentů, naopak obory, které produkují frekventanty úřadů práce, by měly státních stipendistů méně. Ale těmto fakultám (většinou soft humanitních oborů), o které je zájem, by nic nebránilo přijímat studenty, kteří si své vzdělání zaplatí. Kdyby veřejné vysoké školy mohly přijímat platící studenty podle svého uvážení, tak by minimálně ty dobré přetáhly část studentů od některých soukromých VŠ pochybné pověsti. Na druhou stranu by státu nemělo nic bránit v tom, aby některá svá státní stipendia poskytl studentům soukromých škol, pokud ty budou nabízet obor, jehož absolventy stát poptává a veřejné školy ho nenabízejí.

V dnešní době neobstojí argument, že by školné diskriminovalo studenty s horším ekonomickým zázemím, protože stejně tak je diskriminuje legální existence soukromých vysokých škol a z finančního hlediska i nerovný přístup ke studiu v zahraničí, minimálně co se životních nákladů týče. "Bezplatné studium" paradoxně nejvíce poškozuje lidi s nízkými příjmy a nízkým vzděláním, kteří jsou nuceni prostřednictvím svých daní platit vzdělání jiných. Ale to jim levicoví politici zapomněli říct.

[1] http://zpravy.idnes.cz/zahranicni-studenti-na-ceskych-vs-drg-/domaci.aspx?c=A160311_143609_domaci_jkk

[2] dtto

[3] http://ekonomika.idnes.cz/studenti-z-ciziny-prinesli-miliardu-dv3-/ekonomika.aspx?c=A150917_2192129_ekonomika_fih

Autor: Radka Johnová | pondělí 21.3.2016 0:18 | karma článku: 25.89 | přečteno: 839x

Další články blogera

Radka Johnová

Zvůle monopolu aneb Česká pošta buzeruje

Česká pošta nerespektuje platný český zákoník a neuznává úředně ověřenou generální plnou moc. Zmocněnci písemnost nevydá. Mohou být předpisy pošty nadřazené zákonu?

23.3.2017 v 8:17 | Karma článku: 25.47 | Přečteno: 750 | Diskuse

Radka Johnová

Inzerát pravicového voliče

Pravicový volič ze střední třídy hledá volitelnou politickou stranu pro nadcházející parlamentní volby.

12.2.2017 v 23:30 | Karma článku: 28.91 | Přečteno: 593 |

Radka Johnová

Daně a co za ně?

Daňové přiznání a co si kupujeme za naše daně? Platíme si armádu a členství v EU a NATO, žádejme tedy ochranu evropské civilizace

25.3.2016 v 19:24 | Karma článku: 29.28 | Přečteno: 697 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Leoš Zatloukal

Rozvíjení řešení „úzkým“ a „širokým“ způsobem

V tomto zamyšlení bych se chtěl vrátit k zásadnímu tématu „řešení problémů“ (ve smyslu odstraňování či nápravy) a „rozvíjení řešení“ (ve smyslu společného vytváření něčeho nového, změny).

21.10.2017 v 23:42 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 65 | Diskuse

Hatem Berrezouga

Ať jde pravda a láska do ...

Blahopřeji většině českého národa k volbám. „ZDAR Tobě Česko! Ještě jedno jsi vzdoroval času zlobě, jak odolals věky bouřím všem!“

21.10.2017 v 23:27 | Karma článku: 14.66 | Přečteno: 600 |

Jiří Růžička

Naštvaní lékaři ještě zdaleka neřekli svoje poslední slovo

Praktičtí lékaři svou stávkou opět obnažili ránu, kterou krvácí naše zdravotnictví. Obávám se ale, že tentokrát rána začne hnisat a lékaři přitvrdí.

21.10.2017 v 21:48 | Karma článku: 6.24 | Přečteno: 205 | Diskuse

Ervín Dostálek

Kam až došla fraška z veřejnoprávního kanálu a soustředěný permanentní atak i prasárna?

Počátkem června já, psavec evropypoznávacích blogů, poprvé "smočil péro"v otázce politické:"Co je tohle za prasárnu" k příloze-pamfletu novin Žlutá republika.Pak jsem se ozval na přelomu prázdnin k ataku a frašce v TV. A co dnes?

21.10.2017 v 21:42 | Karma článku: 14.58 | Přečteno: 832 | Diskuse

Oto Jurnečka

Nějak bylo, nějak bude a já myslím že takhle:

Zkusím trochu předcházet událostem a zaprognostikovat si jak dopadne povolební vyjednávání. Jsem přesvědčen, že řešení je blíž, než bychom z výroků zúčastněných hádali.

21.10.2017 v 21:06 | Karma článku: 15.43 | Přečteno: 585 | Diskuse
Počet článků 5 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 770

Radka Johnová (1958) absolvovala VŠE v Praze (Ing., PhD.) Profesně se věnuje art marketingu, přednášela na VŠE, FF UK a na řadě zahraničních univerzit. Sleduje politiku a (právě proto) nikdy nebyla členkou žádné politické strany. Nemá ráda cenzuru, a to ani pod eufemistickým názvem politická korektnost. Mezi její koníčky patří kultura, poznávací cestování, četba, plavání, tenis a lyže. Je patriot Prahy 6, podílí se na činnosti spolku Veleslavín - Vokovice k životu. Blog se zaměřuje na témata školství, spotřebitelského chování, na antimarketing jako kurs sebeobrany zákazníka a na aktuální lokální i globální hospodářsko-politické problémy.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.