Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Daně a co za ně?

25. 03. 2016 19:24:16
Daňové přiznání a co si kupujeme za naše daně? Platíme si armádu a členství v EU a NATO, žádejme tedy ochranu evropské civilizace

Je konec března a zase odevzdáváme daňové přiznání. Kolik nás stojí služby našeho státu a co za své peníze dostáváme? Naše patnáctiprocentní daň z příjmu není ani patnáctiprocentní, protože je ze superhrubé mzdy, ani rovná. U nízkopříjmových skupin ji zkreslují odečitatelné položky a u lidí s vysokými příjmy solidární daň. Ale tím to nekončí, musíme přičíst další daně. Byť se jmenují zdravotní a sociální pojištění, nejsou pojištěním, které bychom si mohli (a nemuseli) zvolit, a kde bychom si mohli vybrat parametry, ale povinnou jednotnou daní. A našimi poctivě zdaněnými penězi platíme při každém nákupu DPH, někteří z nás spotřební daně nebo daň z nemovitosti a skoro všichni každý měsíc daň z vlastnictví rádia a televize. Tento výčet určitě není úplný, ale o to nejde. Den daňové svobody se u nás pohybuje v posledních letech kolem poloviny června, letos připadne podle Delloite[1] na 20. 6. 2016, což znamená, že skoro půl roku pracujeme na stát.

Až do začátku dvacátého století se po staletí, spíše tisíciletí, běžně odváděly daně ve formě desátků a ještě před první světovou válkou nepřesáhly patnáct procent. A přitom země a jejich panovníci udržovali schopnou armádu a v případě ohrožení věděli, jak ji použít.

Co si dnes za své daně kupujeme? Přebujelou byrokracii, spoustu nepotřebných úředníků doma i v evropských institucích, kteří, aby obhájili svou pozici, řeší, zda nám dovolí nakupovat o svátcích, kouřit na zahrádkách soukromých hospod, nebo jak se smí jmenovat "Tuzemský ..." a "Pomazánkové .....".

Dřívějším panovníkům záleželo na tom, aby svou říši nebo zemi uchovali pro další generace, a tím fakticky ochraňovali i své poddané. O co jde dnešním voleným takzvaným elitám? Udržet se u moci co nejdéle? S každým vycházet po dobrém? Klást věnce, zapalovat svíčky, svolávat mezinárodní summity a nad plnými talíři určovat, co si politicky korektně smíme myslet?

V klidných dobách se nám zdá, že platit daně na mocenské silové a represivní složky (policii a armádu) je zbytečné a že by daně byly lépe využity ve školství, zdravotnictví nebo kultuře. Ale abychom si naši kulturu zachovali, žádejme od našich politiků doma, v EU i v NATO, aby za naše daně hájili naši evropskou civilizaci založenou na liberálních hodnotách respektujících antické, židovské, křesťanské kořeny i ateisty.

Je na čase nejen zastavit invazi nepřátelských kultur, jejichž ideologie je neslučitelná s hodnotami zakotvenými v Listině základních práv a svobod, ale také nenechávat v Evropě ty, kteří nás chtějí zničit. Naši předkové to v 17. století u Vídně dokázali s mnohem menšími zdroji, i když z posledních sil. Kolik času zbývá Evropě?

Věřme, že až se budou naše daně využívat smysluplně, lidé je budou přiznávat o něco ochotněji.

[1] https://www2.deloitte.com/cz/cs/pages/about-deloitte/articles/cze-tz-den-danove-svobody-letos-pripadne-na-20-cervna-2016.html

Autor: Radka Johnová | pátek 25.3.2016 19:24 | karma článku: 29.28 | přečteno: 697x

Další články blogera

Radka Johnová

Zvůle monopolu aneb Česká pošta buzeruje

Česká pošta nerespektuje platný český zákoník a neuznává úředně ověřenou generální plnou moc. Zmocněnci písemnost nevydá. Mohou být předpisy pošty nadřazené zákonu?

23.3.2017 v 8:17 | Karma článku: 25.47 | Přečteno: 750 | Diskuse

Radka Johnová

Inzerát pravicového voliče

Pravicový volič ze střední třídy hledá volitelnou politickou stranu pro nadcházející parlamentní volby.

12.2.2017 v 23:30 | Karma článku: 28.91 | Přečteno: 593 |

Radka Johnová

Máme na to? Kolik stojí bezplatné vysokoškolské vzdělání?

Je spravedlivé bezplatné vysokoškolské vzdělání? Komu pomáhá, když za peníze daňových poplatníků studují v Česku cizinci (i mimo zemí EU)? Dejme stejnou částku do státních stipendií a budeme mít kontrolu nad využitím prostředků.

21.3.2016 v 0:18 | Karma článku: 25.89 | Přečteno: 839 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Leoš Zatloukal

Rozvíjení řešení „úzkým“ a „širokým“ způsobem

V tomto zamyšlení bych se chtěl vrátit k zásadnímu tématu „řešení problémů“ (ve smyslu odstraňování či nápravy) a „rozvíjení řešení“ (ve smyslu společného vytváření něčeho nového, změny).

21.10.2017 v 23:42 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 65 | Diskuse

Hatem Berrezouga

Ať jde pravda a láska do ...

Blahopřeji většině českého národa k volbám. „ZDAR Tobě Česko! Ještě jedno jsi vzdoroval času zlobě, jak odolals věky bouřím všem!“

21.10.2017 v 23:27 | Karma článku: 14.66 | Přečteno: 600 |

Jiří Růžička

Naštvaní lékaři ještě zdaleka neřekli svoje poslední slovo

Praktičtí lékaři svou stávkou opět obnažili ránu, kterou krvácí naše zdravotnictví. Obávám se ale, že tentokrát rána začne hnisat a lékaři přitvrdí.

21.10.2017 v 21:48 | Karma článku: 6.24 | Přečteno: 205 | Diskuse

Ervín Dostálek

Kam až došla fraška z veřejnoprávního kanálu a soustředěný permanentní atak i prasárna?

Počátkem června já, psavec evropypoznávacích blogů, poprvé "smočil péro"v otázce politické:"Co je tohle za prasárnu" k příloze-pamfletu novin Žlutá republika.Pak jsem se ozval na přelomu prázdnin k ataku a frašce v TV. A co dnes?

21.10.2017 v 21:42 | Karma článku: 14.58 | Přečteno: 832 | Diskuse

Oto Jurnečka

Nějak bylo, nějak bude a já myslím že takhle:

Zkusím trochu předcházet událostem a zaprognostikovat si jak dopadne povolební vyjednávání. Jsem přesvědčen, že řešení je blíž, než bychom z výroků zúčastněných hádali.

21.10.2017 v 21:06 | Karma článku: 15.43 | Přečteno: 585 | Diskuse
Počet článků 5 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 770

Radka Johnová (1958) absolvovala VŠE v Praze (Ing., PhD.) Profesně se věnuje art marketingu, přednášela na VŠE, FF UK a na řadě zahraničních univerzit. Sleduje politiku a (právě proto) nikdy nebyla členkou žádné politické strany. Nemá ráda cenzuru, a to ani pod eufemistickým názvem politická korektnost. Mezi její koníčky patří kultura, poznávací cestování, četba, plavání, tenis a lyže. Je patriot Prahy 6, podílí se na činnosti spolku Veleslavín - Vokovice k životu. Blog se zaměřuje na témata školství, spotřebitelského chování, na antimarketing jako kurs sebeobrany zákazníka a na aktuální lokální i globální hospodářsko-politické problémy.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.