Čtvrtek 29. září 2022, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. září 2022 Michal

Šílenství davů přichází po Podivné smrti Evropy

9. 08. 2021 7:47:25
Naše doba propadla masovému šílenství. Aktivisté politické korektnosti nás nutí skákat a tancovat podle jejich not. Přikazují nám věřit neuvěřitelným nehoráznostem, které většina odmítá.

Ve výborném, čtivém překladu A. Tomského vychází v nakladatelství Leda kniha Šílenství davů renomovaného britského autora Douglase Murraye, kterého u nás známe z díla Podivná smrt Evropy.

"Naše doba propadla masovému šílenství...Něco se pokazilo a je nejvyšší čas, abychom se zamysleli nad hlubšími příčinami... Aktivisté politické korektnosti nás nutí skákat a tancovat podle jejich not... Přikazují nám věřit neuvěřitelným nehoráznostem..., které většina odmítá."* Tak uvádí autor svoji knihu Šílenství davů, ve které se věnuje problémům, které se vynořily v západním světě jako důsledek ztráty orientace a smyslu lidské existence. Murray ukazuje na příkladech čtyř skupin (žen, gayů, trans a rasových menšin), jak lze v současné politice zneužít ženy a menšiny, jak se tato problematika promítá do sdělovacích prostředků i do lidského soužití, a jak konstruuje novou morálku. "Stát se dobrým člověkem podle nového náboženství vyžaduje hlásat a velebit boj za jejich osvobození."* Paradoxně se nejedná o osvobození v zemích, kde jsou tyto skupiny pronásledované nebo mají omezená práva (autor uvádí např. Írán), ale v zemích, kde jsou rovnoprávné, či spíše protěžované.

Současní aktivisté západního světa zprofanovali pojem liberální demokracie, neboť svou ortodoxní, s náboženským fanatismem hraničící, orientací na požadavky menšin, přestává být demokracií, tj. vládou lidu, a tedy většiny, a zároveň je neliberální, protože netolerantní k odlišným názorům. Na mnoha příkladech autor ukazuje, jak likvidační, profesně i společensky, může být v západní společnosti nepodvolení se dogmatu nového masového šílenství. Tím podle autora připomíná marxisty, jen dělníky nahrazují nové privilegované menšiny a ženy.

Autor popisuje paradoxy a protimluvy šílenství, které se snaží potlačit normální zdravý rozum, a nabízí možnost, jak se nenechat ovládnout politickou korektností, jež je naprosto scestná. Murray ukazuje, že pro záchranu západní civilizace rozumu a svobody je životně důležité, abychom uměli rozlišit, co je na emancipaci žen, homosexuálů a rasových menšin správné, a kdy už jsme jednoznačně na cestě k šílenství.

Na straně „progresivistů“ vystupují v kapitole Vliv technologií globální americké firmy, zejména Google, Amazon, Twitter a Facebook, jež získaly moc „určovat lidem, co mají znát, o čem přemýšlet a mluvit”*. Českého čtenáře střední a starší generace zase osloví zasvěcený pohled na marxistické kořeny soudobé tzv. liberální teorie v kapitole Intermezzo - Marxistické základy.

Autor rozebírá "zmatené názory a protimluvy"*, které "napadají absolutní základy, na nichž svět stojí"* na řadě absurdních, ale skutečných příkladů především z angloamerického akademického prostředí. Jsou to příběhy, ze kterých mrazí. Murray varuje, že "váhavý a tolerantní diskurs byl nahrazen dogmatismem, který sám sebe označuje za liberální"*, a konstatuje, že "místo pokory se dnešní mstivý liberalismus opírá o dogmatickou jistotu své víry a podrývá svobodnou výměnu názorů, dokonce hrozí nebezpečí, že ji zlikviduje"*

Kdysi Mráz přicházel z Moskvy. Kniha varuje, že nyní by nám to mohl zavařit Západ, protože "jednou se musí prozradit, že místo řešení nabízí cestu do blázince, a společnost si uvědomí, jaké šílené náklady za ni musí platit"*.

Jordan B. Peterson, autor známý i z českých překladů říká: „Douglas Murray vede statečný boj za svobodu projevu. Podává pravdivý, výstižný pohled na nejrozporuplnější problémy dneška.“ A Barbara Kay v National Post to shrnuje: "Murray se prodírá houštinou novodobých nesmyslů na téma sociální spravedlnosti a hlasitě vyslovuje, čemu věří 95 procent z nás, ale bojíme se to říct. Čtěte Murraye.“ Protože slovy Bernarda-Henri Lévyho "Ať už s ním souhlasíme, anebo ne, Douglas Murray je jedním z nejdůležitějších veřejných intelektuálů naší doby."

Není to letní čtení k vodě, i když se čte jedním dechem. Nebo možná právě je, protože kdy a kde jinde máme čas se zamýšlet nad důležitými otázkami našeho světa? Kniha asi zatím nebude patřit k povinné literatuře v hodinách občanské výchovy a vlastně je to dobře. Pomlouvané, nedoporučované nebo zakazované knihy se vždycky četly více.

Závěrem se můžeme jen dohadovat: Zachová si naše společnost zbytky zdravého rozumu i s ohledem na marxistickou zkušenost v minulosti, nebo se přidá k šílenství davů progresivistů?

* Všechny citace jsou z knihy:
MURRAY, Douglas. Šílenství davů. Nakladatelství LEDA, spol. s r.o., 2021. ISBN 978-80-7335-719-1. [The Madness of Crowds: Gender, Race and Identity (2019)] Překlad Alexander Tomský. Vydáno s podporou Nadace PPF a Občanského institutu.

Autor: Radka Johnová | pondělí 9.8.2021 7:47 | karma článku: 30.88 | přečteno: 1030x

Další články blogera

Radka Johnová

Glosa o jménech. Nejen Charles nebo Karel

Vrací se doba národního obrození? Škoda, že zatím jen ve jménech. Nestačí, že mršíme jména méně významným lidem?

9.9.2022 v 23:35 | Karma článku: 26.75 | Přečteno: 569 | Diskuse

Radka Johnová

Pane premiére, bez urážek, prosím

„Protest na Václavské náměstí svolaly síly, jež se hlásí k proruské orientaci, mají blízko k extrémním pozicím a jsou proti zájmům ČR,“ řekl premiér.

3.9.2022 v 20:59 | Karma článku: 48.30 | Přečteno: 13703 | Diskuse

Radka Johnová

Postliberální společnost

Globální dějiny a postliberální společnost. Budoucnost západní civilizace. Ivo T. Budil, doktor historických věd, a jeho varování naší civilizaci.

22.8.2022 v 10:22 | Karma článku: 14.53 | Přečteno: 346 | Diskuse

Radka Johnová

Číst nebo žít Orwella?

Je Orwell fikce nebo realita? Má nám co říct dnes, kdy vychází znovu? Nevědomost je síla. Newspeak, doublespeak, ideozločiny a narativy roků 1984 a 2022.

19.6.2022 v 21:58 | Karma článku: 27.34 | Přečteno: 614 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tadeáš Firla

Paradox 28. září 2022

Byl to den plný aktivit. Událo se několik zajímavých akcí. Některé mrazily krev v žilách, jiné vyzařovaly pokojem a vděčností. Při udělování medailí v Senátu jsem ukápnul slzičku. Věřím, že se nerozhoduje, kam budeme směřovat dál.

28.9.2022 v 23:38 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 54 | Diskuse

Luděk Mazurek

Veřejná novinářská štvanice, kriminalizace a ostouzení lidí jako v komunismu 50. let!

Právo demonstrovat a vyjadřovat veřejně své názory patří neoddělitelně k demokracii. Avšak kriminalizování a veřejné ostouzení demonstrujících lidí s otevřenou výzvou k jejich zavírání - to patří do fašismu a komunismu!

28.9.2022 v 20:33 | Karma článku: 34.27 | Přečteno: 641 | Diskuse

Irena Fuchsová

Holt asi nejsme v Kolíně populární

To řekl po letošních komunálních volbách Martin Smetana, lídr kolínské kandidátky Společně ODS a TOP 09 a pokračoval: „Neuspěli jsme. Nepočítali jsme s tím, ale byli jsme připraveni, že to tak může dopadnout."

28.9.2022 v 18:52 | Karma článku: 15.92 | Přečteno: 407 | Diskuse

Oldřich Mladý

Nová aristokracie SOBĚ!

Ráno jsem si dal kávu a k ní porci (ne)návisti. Kromě obvyklé dávky mně padl do oka článek ve kterém se píše, že Ministerstvo životního prostředí hodlá dotovat nákupy elektromobilů a tím podporovat růst trhů a nákupy.

28.9.2022 v 17:49 | Karma článku: 27.82 | Přečteno: 666 | Diskuse

Karel Trčálek

Jak se Lipavský nažral a týmy NHL zůstaly celé

Tak ruské hokejisty v pražských zápasech týmů NHL přece jen uvidíme, protože ti nejspíše na Ukrajinu v rámci částečné mobilizace povoláni nebudou

28.9.2022 v 16:30 | Karma článku: 18.04 | Přečteno: 273 | Diskuse
Počet článků 33 Celková karma 29.86 Průměrná čtenost 1373

Radka Johnová (1958) absolvovala VŠE v Praze (Ing., PhD.) Profesně se věnuje art marketingu, pracovala v umělecké a reklamní agentuře, učila na ČVUT, přednášela na VŠE, FF UK a na řadě zahraničních univerzit. Nyní v důchodu, učí externě. Sleduje politiku a (právě proto) nikdy nebyla členkou žádné politické strany. Zastánkyně absolutní svobody projevu, nemá ráda cenzuru, a to ani pod eufemistickým názvem politická korektnost. Je patriot Prahy 6. Mezi její koníčky patří kultura, poznávací cestování, četba, plavání, tenis a lyže. Píše, když ji něco naštve (to většinou) nebo nadchne (knihy). Recenze publikuje na Kultura21.cz
Kontakt: rsj@seznam.cz

Najdete na iDNES.cz