Čtvrtek 29. září 2022, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. září 2022 Michal

Kacířova zpověď

15. 05. 2022 21:09:04
Všichni jsme kacíři. To je naše česká tradice už déle než šest set let. Kacířství Rogera Scrutona je britské, konzervativní a inspirující. Budeme si rozumět.

Kacířova zpověď je výbor jedenácti esejů Rogera Scrutona z let 2005-15 s předmluvou Douglase Murrayho. Vychází v edici Agora nakladatelství Leda v překladu Alexandra Tomského. Všechna uvedená jména jsou zárukou, že půjde o kvalitní čtení.

"Dvacáté století nás poučilo, s jakým nepochopitelným nadšením jsou lidé ochotni vykřikovat hesla a mávat vlajkami na pochodu do záhuby. Proč bychom se ale měli takovému chování poddávat, jestliže jsme ještě neztratili zdravý rozum?", ptá se autor v eseji Jak solidně stavět.

Kacíř Scruton dokáže být (sebe)ironický, když v eseji Kašlat na nesdělitelné říká, že "dějiny filosofie se hemží lidmi, kteří sice dospěli k názoru, že pravda je nesdělitelná, ale napsali o tom mnoho knih". Jeho Zpověď je současná i nadčasová a jeho pravdy jsou sdělovány naprosto srozumitelně.

V eseji Hoře z nenávratné ztráty se autor zamýšlí nad tím, co si počít, když nás postihne ztráta národa, civilizace nebo domova. Úkryt za obrazovkou řeší otázku svobody v prostředí "přátelství" bez námahy a bez nákladů, kde "přítel" je "pouze jedním z mnoha nabízených produktů". Ve stati Umět umřít včas se zabývá životem, smrtí i eutanazií, život vidí "jako sled po sobě jdoucích a někdy vzácných chvil". "Hodnota života nespočívá v jeho délce, nýbrž v jeho hloubce." Předběžná úvaha nebo epitaf?

Esej Falšování zasvěceně, a přesto s humorem, analyzuje trh s uměním. Autor říká: "Nepravdy mají dvojí podobu: lež a faleš. Kdo lže, ten sám nevěří tomu, co tvrdí. Kdo je falešný, věří tomu, co říká... Lhát umí každý. Stačí mít zájem někoho podvést. Falšování, to už je výkon, je nutné zahrnout do hry nejen sebe, ale i ostatní... Falešná originalita, falešné emoce, falešní experti. Trh s uměleckými předměty nevyhnutelně provozují cynici a haraburdí se hromadí v muzeích jen proto, že má cenovku. ... dílo je významné a originální vyvolává-li odpor veřejnosti." Oblíbená díla nepotřebují dotace ani státní podporu kultury. "Ztvárnit něco krásného je výhra a vítězství je daleko obtížnější, když umělce obklopují hloupé názory."

Esej O lásce ke zvířatům je osobním vyznáním lásky k anglickému venkovu, ale také společenskou kritikou "tzv. práv zvířat" a dialogem o morálce společnosti. Autor píše: "Naše přirozená náklonnost dává totiž některým zvířatům přednost před jinými. ...rád bych viděl správce, jenž by toleroval některé dravé invazní druhy... Ponecháni sami o sobě by záhy změnili životaschopné prostředí v poušť." a dále "Láska je morální výzva... Proto nedůvěřujeme osobám, které lásku nenabízejí ani nepřijímají."

O něco méně laskavá je kapitola Jak chránit přírodu, ve které autor kritizuje "ekoideologii", "politickou ideologii", mající "všechny rysy světského náboženství" jejíž "zmatené teorie i nepřesná fakta mají hlavně povzbudit politický aktivismus" a věnují se "zuřivým doktrinálním disputacím připomínajícím středověkou Evropu". Je kacířstvím myslet si, že "láska k domovu poskytuje nejsilnější motivaci k ochraně lidského prostředí"? Proč "vztah k vlasti přivádí kosmopolitního vykořeněného intelektuála k zuřivosti... zapáchá mu odporným nacionalismem a xenofobií"?

"Mnoho filosofů se zabývalo nacionalismem a sebeurčením národa, ale nikdo se nezabýval lidskou touhou patřit do společenství, jak ji Scruton popsal v eseji Proč potřebujeme národní stát", říká v úvodu D. Murray. Scruton zde kritizuje stále těsnější EU, kde "vláda ústřední byrokracie stále zvyšuje svou moc na úkor členských národních států. Politici předepsali Evropě směr, jež by si samy evropské národy zřejmě nikdy nezvolily, což se ukázalo, kdykoli měly možnost o integraci hlasovat. Proto jim také už nikdy budovatelé Unie neposkytnou další příležitost svobodné volby... Odpovědnost k národu nelze nahradit poslušností vůči byrokracii... Krize evropského projektu v každé zemi odhalila, že národní stát není problém, nýbrž řešení, protože je jediným důvodem občanské oddanosti státu."

V eseji Jak správně vládnout autor z pohledu konzervativce porovnává USA a EU. Za východisko mu slouží Reaganova věta: "Vláda není řešení problému, vláda sama je problém." "Nad evropskými státy panuje vrchnost, která se za zavřenými dveřmi evropských institucí zbavila své politické odpovědnosti a bez ohledu na přání občanů chrlí nepřetržitý proud zákonů a nařízení, plete se do běžných záležitostí života... Režim politické korektnosti natolik ovládl Evropu, že už ztěžuje každý pokus o život podle tradičních zásad neslučitelných s novou státní ideologií... Veřejní intelektuálové s hysterickou zuřivostí napadají staré uznávané zvyky dvoutisícileté civilizace a karikují její obsah." A dále autor píše: "Když slyším, jak konzervativci v Americe reptají a nadávají na státní moc..., vzpomenu si vždycky na komunistický režim a na jeho mírnější podobu, která se dnes rodí pod vládou Evropské unie."

Poslední esej v knize Jak bránit Západ se zamýšlí nad tím, proč "občané ztrácejí víru ve svou vlastní civilizaci" a proč "politici otevřeně napadají vlastní kulturní i náboženské dědictví a vychvalují islám". Autor si myslí, že "je zcela nerozumné dokazovat dobrou vůli na úkor legitimních nároků vlastní kultury a vlastního národního dědictví". "Nepřítel považuje naše pokání za slabost, která ho přivádí k myšlence, že by nás mohl zlikvidovat."

Při čtení téhle úžasné knihy, kterou umocňuje vytříbený překlad, se můžeme jen ptát: Je kacířstvím být konzervativcem, tedy vlastencem, který si váží své vlastní kultury a chce ji uchovat pro další generace? Poděkujme edici Agora za tuhle knihu. Na Agoře nemá inkvizice level 2.0_22 místo. Agora je svobodný prostor pro všechny kacíře.

Všechny citace jsou z knihy:
SCRUTON, Roger. Kacířova zpověď. Voznice: Leda, spol. s r.o., 2022. Edice Agora. ISBN: 978-80-7335-787-0. (Confessions of a Heretic). Předmluvu napsal Douglas Murray. Překlad: Alexander Tomský.

Autor: Radka Johnová | neděle 15.5.2022 21:09 | karma článku: 15.61 | přečteno: 377x

Další články blogera

Radka Johnová

Glosa o jménech. Nejen Charles nebo Karel

Vrací se doba národního obrození? Škoda, že zatím jen ve jménech. Nestačí, že mršíme jména méně významným lidem?

9.9.2022 v 23:35 | Karma článku: 26.75 | Přečteno: 569 | Diskuse

Radka Johnová

Pane premiére, bez urážek, prosím

„Protest na Václavské náměstí svolaly síly, jež se hlásí k proruské orientaci, mají blízko k extrémním pozicím a jsou proti zájmům ČR,“ řekl premiér.

3.9.2022 v 20:59 | Karma článku: 48.30 | Přečteno: 13703 | Diskuse

Radka Johnová

Postliberální společnost

Globální dějiny a postliberální společnost. Budoucnost západní civilizace. Ivo T. Budil, doktor historických věd, a jeho varování naší civilizaci.

22.8.2022 v 10:22 | Karma článku: 14.53 | Přečteno: 346 | Diskuse

Radka Johnová

Číst nebo žít Orwella?

Je Orwell fikce nebo realita? Má nám co říct dnes, kdy vychází znovu? Nevědomost je síla. Newspeak, doublespeak, ideozločiny a narativy roků 1984 a 2022.

19.6.2022 v 21:58 | Karma článku: 27.34 | Přečteno: 614 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tadeáš Firla

Paradox 28. září 2022

Byl to den plný aktivit. Událo se několik zajímavých akcí. Některé mrazily krev v žilách, jiné vyzařovaly pokojem a vděčností. Při udělování medailí v Senátu jsem ukápnul slzičku. Věřím, že se nerozhoduje, kam budeme směřovat dál.

28.9.2022 v 23:38 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 54 | Diskuse

Luděk Mazurek

Veřejná novinářská štvanice, kriminalizace a ostouzení lidí jako v komunismu 50. let!

Právo demonstrovat a vyjadřovat veřejně své názory patří neoddělitelně k demokracii. Avšak kriminalizování a veřejné ostouzení demonstrujících lidí s otevřenou výzvou k jejich zavírání - to patří do fašismu a komunismu!

28.9.2022 v 20:33 | Karma článku: 34.27 | Přečteno: 641 | Diskuse

Irena Fuchsová

Holt asi nejsme v Kolíně populární

To řekl po letošních komunálních volbách Martin Smetana, lídr kolínské kandidátky Společně ODS a TOP 09 a pokračoval: „Neuspěli jsme. Nepočítali jsme s tím, ale byli jsme připraveni, že to tak může dopadnout."

28.9.2022 v 18:52 | Karma článku: 15.92 | Přečteno: 407 | Diskuse

Oldřich Mladý

Nová aristokracie SOBĚ!

Ráno jsem si dal kávu a k ní porci (ne)návisti. Kromě obvyklé dávky mně padl do oka článek ve kterém se píše, že Ministerstvo životního prostředí hodlá dotovat nákupy elektromobilů a tím podporovat růst trhů a nákupy.

28.9.2022 v 17:49 | Karma článku: 27.82 | Přečteno: 666 | Diskuse

Karel Trčálek

Jak se Lipavský nažral a týmy NHL zůstaly celé

Tak ruské hokejisty v pražských zápasech týmů NHL přece jen uvidíme, protože ti nejspíše na Ukrajinu v rámci částečné mobilizace povoláni nebudou

28.9.2022 v 16:30 | Karma článku: 18.04 | Přečteno: 273 | Diskuse
Počet článků 33 Celková karma 29.86 Průměrná čtenost 1373

Radka Johnová (1958) absolvovala VŠE v Praze (Ing., PhD.) Profesně se věnuje art marketingu, pracovala v umělecké a reklamní agentuře, učila na ČVUT, přednášela na VŠE, FF UK a na řadě zahraničních univerzit. Nyní v důchodu, učí externě. Sleduje politiku a (právě proto) nikdy nebyla členkou žádné politické strany. Zastánkyně absolutní svobody projevu, nemá ráda cenzuru, a to ani pod eufemistickým názvem politická korektnost. Je patriot Prahy 6. Mezi její koníčky patří kultura, poznávací cestování, četba, plavání, tenis a lyže. Píše, když ji něco naštve (to většinou) nebo nadchne (knihy). Recenze publikuje na Kultura21.cz
Kontakt: rsj@seznam.cz

Najdete na iDNES.cz