Čtvrtek 29. září 2022, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. září 2022 Michal

Číst nebo žít Orwella?

19. 06. 2022 21:58:01
Je Orwell fikce nebo realita? Má nám co říct dnes, kdy vychází znovu? Nevědomost je síla. Newspeak, doublespeak, ideozločiny a narativy roků 1984 a 2022.

Polovina současné české populace měla George Orwella v povinné nebo doporučené školní literatuře. Není žádný důvod si myslet, že současní studenti přistupují ke školní četbě jinak, než jsme to dělali my. Výcuc z výcucu, jedna myšlenka, dva citáty. S internetem to jde rychleji než opisovat od premiantů. Někdy je to škoda. Jsou knihy, které dozrávají s dobou.

Orwell se v druhé polovině 40. let 20. století inspiroval totalitními režimy své doby, a proto totalitní režimy Orwellovy knihy zakazují. Pozitivní zpráva je, že u nás vyšly nedávno v nakladatelství LEDA v krátkém sledu po sobě jak Zvířecí farma, v novém překladu pod názvem Zvířecí statek, tak nejznámější Orwellova utopie, román 1984, oba v překladu Jana Kalandry do moderní češtiny. Příběhy jsou obecně známé, ale některá podobenství jsou až příliš skutečná, současná, realistická, a vyvolávají otázky, proč "jsou si někteří rovnější", a zda nepřecházíme z fikce do reality.

"Doublespeak" znala starší generace žijící v minulém režimu a věděla, co se může říkat ve škole a v práci, a co se říká jen doma nebo mezi dobrým přáteli. Doublespeak se nám postupně vrací s politickou korektností "cancel culture". Zrušíme naši kulturu? Z médií zmizel vox populi a diskuse ovládl jediný správný názor. Příkladem moderního doublespeaku je i premiérova věta na předvolebním plakátu: "Budeme bránit omezování svobody projevu ve veřejném i digitálním prostoru.", protože neříká, jestli bránit "komu, čemu" (tedy: zabráníme tomu, aby někdo omezoval svobodu), nebo bránit "koho, co" (budeme bránit omezování jako správnou věc)?

"Newspeak". Současným newspeakem je "narativ", slovo, které se objevilo v médiích až letos. "Když odstraníme staré myšlení oldthink spojované s objektivitou a racionalismem, dobereme se žádoucího goodthing správného myšlení", vysvětluje Orwell principy newspeaku. A "Ministerstvo Pravdy" a "Ministerstvo Lásky" na nás nemůžou, protože nespácháme žádný "thoughtcrime", myšlenkový zločin narativů nepřátelské propagandy. Pravda a láska zvítězí, zakážeme hate speech a dáme si "dvě minuty nenávisti" proti všem dezinformacím a fake news.

Nikdo nám nevysvětlil, proč odlišné názory na léčbu a epidemiologická opatření v době covidu byly "crimethink" a vedly k "vaporizaci" řady špičkových odborníků ze zavedených médií. Už máme své nové "ideozločiny".

Nejen křížovky, ale i Rejmanův [1966] a Pechův [1948] Slovník cizích slov stejně jako Trávníčkův Slovník jazyka českého [1952] a Akademický slovník cizích slov [1998] uvádějí, že "unie" rovná se "svaz". Ale jakákoli kritika Evropského svazu je minimálně "oldthink", ne-li "crimethink". Ano, dnešní ideozločiny jsou kritika Evropské komise a jejích direktiv, nebo poukazování na potenciální hospodářskou sebevraždu prostřednictvím green dealu. "Oldthink" je i upozornění na potenciální zneužitelnost korespondenčních voleb. A vůbec, jsou volby svobodné, když všechna mainstreamová média podávají stejný názor? "Velkého Bratra musíš milovat. Nestačí ho poslouchat." Je každá kritika politiky narativem nepřátelské propagandy? Trolling je vysvětlení hodné "ideopolicie".

Vraťme se však do fiktivního roku 1984. S kým válčí Oceánie? S Eastasií nebo s Euroasií? A jak to bylo včera? Přece vždycky to bylo tak, jak to je teď. Přepisovat historii a sledovat každý krok lidí nikdy nebylo snazší než dnes.

Orwell řekl, že "vrcholem kacířství je zdravý rozum". Úřadu pro boj s dezinformacemi se kdysi říkalo Svatá inkvizice, pak Hlavní správa tiskového dohledu, Úřad pro tisk a informace či Úřad pro tiskový dozor. "Ministerstvo pravdy", to zní hrdě. Cíl je stejný: brainwashing, vymývání mozků. "Nevědomost je síla." Když "pravda je hate speech" [D. Murray] a propaganda kouká i z letáku na potraviny, woke newspeak se stává normou, protože "Velký Bratr tě sleduje". Inkvizitor v románu nabízí "obrázek budoucnosti jako botu, která šlape po lidském obličeji. Navždy." Ale my nechceme ztratit tvář, ani se nechat zadupat do země.

George Orwell napsal, že "svoboda projevu znamená právo říkat lidem to, co nechtějí slyšet". A taky, že "každá revoluce končí tehdy, když se ke korytům dostanou nová prasata". Elon Musk řekne, že je "free speech absolutist" a mocná prasata začnou kejhat, jak potrefené husy. Žijeme ve světě, kde včera znamená zítra?

Pesimistická, nebo spíš realistická, otázka (a kniha) spisovatele a politického glosátora Benjamina Kurase "Sekl se Orwell o 20 let?" nebyla až tak od věci. Jen nám to až skoro po dalších dvaceti letech dochází. Kupředu k zářné minulosti. Jenže, Kurasovými slovy: "Orwell to psal jako varování, ne jako manuál."

Nadčasový Orwell stojí znovu za přečtení a zamyšlení. Zvítězíme sami nad sebou? Budeme milovat Velkého Bratra?

Zdroj:
ORWELL, George. 1984. (Nineteen Eighty-Four) Přeložil Jan KALANDRA, ilustroval Jindřich JANÍČEK. Voznice: LEDA, 2021. Slavné utopie. ISBN 978-80-7335-647-7.
ORWELL, George. Zvířecí statek. (Animal Farm) Přeložil Jan KALANDRA, ilustroval Boris JIRKŮ. Voznice: LEDA, 2021. ISBN 978-80-7335-753-5.
Soubor obou knih v dárkovém boxu, LEDA, 2022 ISBN: 978-80-7335-774-0

Autor: Radka Johnová | neděle 19.6.2022 21:58 | karma článku: 27.34 | přečteno: 614x

Další články blogera

Radka Johnová

Glosa o jménech. Nejen Charles nebo Karel

Vrací se doba národního obrození? Škoda, že zatím jen ve jménech. Nestačí, že mršíme jména méně významným lidem?

9.9.2022 v 23:35 | Karma článku: 26.75 | Přečteno: 569 | Diskuse

Radka Johnová

Pane premiére, bez urážek, prosím

„Protest na Václavské náměstí svolaly síly, jež se hlásí k proruské orientaci, mají blízko k extrémním pozicím a jsou proti zájmům ČR,“ řekl premiér.

3.9.2022 v 20:59 | Karma článku: 48.30 | Přečteno: 13703 | Diskuse

Radka Johnová

Postliberální společnost

Globální dějiny a postliberální společnost. Budoucnost západní civilizace. Ivo T. Budil, doktor historických věd, a jeho varování naší civilizaci.

22.8.2022 v 10:22 | Karma článku: 14.53 | Přečteno: 346 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Michael Laitman

Povznést se nad rozdíly

Každý mezinárodní konflikt, který se v současnosti odehrává, dokazuje totéž: Agrese se nevyplácí. Stali jsme se na sobě tak závislí.

29.9.2022 v 4:19 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Tadeáš Firla

Paradox 28. září 2022

Byl to den plný aktivit. Událo se několik zajímavých akcí. Některé mrazily krev v žilách, jiné vyzařovaly pokojem a vděčností. Při udělování medailí v Senátu jsem ukápnul slzičku. Věřím, že se nerozhoduje, kam budeme směřovat dál.

28.9.2022 v 23:38 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 54 | Diskuse

Luděk Mazurek

Veřejná novinářská štvanice, kriminalizace a ostouzení lidí jako v komunismu 50. let!

Právo demonstrovat a vyjadřovat veřejně své názory patří neoddělitelně k demokracii. Avšak kriminalizování a veřejné ostouzení demonstrujících lidí s otevřenou výzvou k jejich zavírání - to patří do fašismu a komunismu!

28.9.2022 v 20:33 | Karma článku: 34.27 | Přečteno: 642 | Diskuse

Irena Fuchsová

Holt asi nejsme v Kolíně populární

To řekl po letošních komunálních volbách Martin Smetana, lídr kolínské kandidátky Společně ODS a TOP 09 a pokračoval: „Neuspěli jsme. Nepočítali jsme s tím, ale byli jsme připraveni, že to tak může dopadnout."

28.9.2022 v 18:52 | Karma článku: 15.92 | Přečteno: 407 | Diskuse

Oldřich Mladý

Nová aristokracie SOBĚ!

Ráno jsem si dal kávu a k ní porci (ne)návisti. Kromě obvyklé dávky mně padl do oka článek ve kterém se píše, že Ministerstvo životního prostředí hodlá dotovat nákupy elektromobilů a tím podporovat růst trhů a nákupy.

28.9.2022 v 17:49 | Karma článku: 27.82 | Přečteno: 668 | Diskuse
Počet článků 33 Celková karma 29.86 Průměrná čtenost 1373

Radka Johnová (1958) absolvovala VŠE v Praze (Ing., PhD.) Profesně se věnuje art marketingu, pracovala v umělecké a reklamní agentuře, učila na ČVUT, přednášela na VŠE, FF UK a na řadě zahraničních univerzit. Nyní v důchodu, učí externě. Sleduje politiku a (právě proto) nikdy nebyla členkou žádné politické strany. Zastánkyně absolutní svobody projevu, nemá ráda cenzuru, a to ani pod eufemistickým názvem politická korektnost. Je patriot Prahy 6. Mezi její koníčky patří kultura, poznávací cestování, četba, plavání, tenis a lyže. Píše, když ji něco naštve (to většinou) nebo nadchne (knihy). Recenze publikuje na Kultura21.cz
Kontakt: rsj@seznam.cz

Najdete na iDNES.cz